Туризм декларує критичну кліматичну ситуацію

Глобальна ініціатива «Tourism declares climate emergency», спрямована на об’єднання заради пошуку шляхів вирішення кліматичної кризи, та вже підтримана понад 250 учасниками з різних країн Світу.


Задля активізації прихильності України до відповідального туризму та боротьби зі зміною клімату, Національна туристична організація України приєдналася до глобальної ініціативи «Туризм декларує». Своєю діяльністю у секторі туризму ми прагнемо зіграти провідну роль у розвитку України, як визнаної у всьому світі відповідальної туристичної дестинації.

Приєднуючись до декларації, ми будемо вживати заходів для зменшення викидів вуглецю, залучаючи громади міст та регіонів, а також туристичні підприємства робити те саме. Оскільки зараз туристична індустрія стикається з величезними проблемами через пандемію, наш план враховує важливість збалансування між необхідним виживанням туристичного бізнесу та сталим і відповідальним відновленням сектору.

1-2 листопада 2021 року в м. Глазго (Шотландія) відбудеться 26 сесія Конференції-сторін (КС-26) РКЗК ООН, на якій зберуться країни з метою перегляду зобов'язань та посилення амбіцій, передбачених Паризькою кліматичною угодою.

Наш план

Ми взяли на себе зобов'язання зі зменшення викидів в атмосферу вполовину до 2030 року, щоб у співпраці з областями, районами, містами та об’єднаними територіальними громадами зосередити маркетингові зусилля на заохоченні сталого відповідального туризму. Наш план, зокрема має на меті реалізацію Національної економічної стратегії на період до 2030 року та Стратегії розвитку туризму та курортів до 2026 року в контексті економічного зростання з урахуванням Цілей сталого розвитку на період до 2030 року та необхідності досягнення кліматичної нейтральності.

У межах цього Плану діяльність НТО України буде направлена на широке розуміння теорії та практичне втілення відповідального та сталого туризму в регіонах і містах України. Насамперед мова йде про програми навчання стандартам безпеки, якості та екологічності в сфері туризму, проведення стратегічних та тактичних заходів з розробки конкурентоспроможних туристичних продуктів за різними видами туризму (екологічний, пригодницький, сільський, гастрономічний, індустріальний тощо).
Крім того, у рамках 2021 року – року урбан (міського) туризму НТО України:
 • проводитиме навчальні та маркетингові нетворкінги для представників українських міст щодо необхідності впровадження стандартів безпеки, якості та сталості на всьому ланцюгу вартості туристичного продукту;
 • поширюватиме принципи сталого та відповідального туризму серед суб’єктів туристичної діяльності та туристичних атракцій, що передбачає просування використання туристами громадського транспорту і збільшення активних подорожей, включаючи максимізацію велосипедного руху та розвитку необхідної інфраструктури для цього.

Цим документом ми декларуємо солідарність та єдине бачення майбутнього сталого та відповідального туризму, а також те, що сталість, інклюзивність, якість та безпека стануть фундаментом у всіх напрямках нашої діяльності у найближчі роки. Ця декларація є підтвердженням нашого прагнення твердо поставити відповідальний та сталий туризм в основу всього, що ми робимо у НТО України. Ми будемо постійно вдосконалювати власну діяльність, навчаючись і ділячись найкращими практиками з іншими, тісно співпрацюючи з дестинаціями та індустрією туризму.

Іван Ліптуга, Президент НТО України

Зміна клімату - визначальна глобальна криза нашого часу, для вирішення якої ми повинні працювати колективно. Туризм та індустрія подій можуть стати рушійними силами позитивних змін. Вони сприяють економічному розвитку, захищають наше довкілля, підтримують місцеві громади та допомагають культурному обміну.

Ми усвідомлюємо, що вирішення надзвичайної кліматичної ситуації є обов’язковим для захисту нашої планети та нашої країни заради майбутніх поколінь, тому ми висловлюємо своє зобов'язання бути частиною рішення.

Ми будемо:

 • Вживати заходів для зменшення викидів вуглецю як організація та заохочувати туристичну індустрію України зменшувати їх вуглецевий слід.
 • Впливати на поведінку споживачів, сприяючи використанню екологічно безпечних видів транспорту як до України, так і всередині України, підтримуючи зменшення викидів вуглецю, забруднення атмосферного повітря та заторів.
 • Працювати з представниками туристичного бізнесу, співпрацювати з бізнес-партнерами, щоб нарощувати обороти у сфері туризму та індустрії заходів, заохочувати відповідальне ставлення до організації подорожей і туризму та зниження рівня вуглецю.
 • Підтримувати цілі Уряду України щодо кліматичних змін. Сприяти у своїй оперативній діяльності підтримці досягнення реалізації положень Національної економічної стратегії на період до 2030 року та Стратегії розвитку туризму та курортів до 2026 року, щодо економічного зростання з урахуванням Цілей сталого розвитку на період до 2030 року та необхідності досягнення кліматичної нейтральності.
 • Розвиватися як кліматична організація. Продовжувати розвиватися як кліматично свідома організація, усвідомлюючи, де нам потрібно вдосконалюватися з урахуванням міжнародного досвіду.

 • Спільно працювати зі сферою туризму та індустрією подій України, щоб виховувати та ділитися кращими практиками щодо ефективного зменшення викидів вуглецю.
 • Надавати комплексне розуміння та ресурси для підтримки туристичних дестинацій і бізнесу у зменшенні їх вуглецевого сліду.
 • Працювати з представниками туристичного бізнесу, продовжувати розширювати наше співробітництво з широким колом галузевих партнерів, які тільки планують або вже впроваджують діяльність з вирішення проблем кліматичних змін та роблять Україну сталою дестинацією.
 • Підтримувати туристичні дестинації в успішному менеджменті, допомагати туристичному бізнесу та туристичним громадам об’єднувати зусилля для успішного менеджменту та маркетингу своїх дестинацій та втіленні стандартів безпеки, екологічності, якості, сталості та інклюзивності.

 • Грати провідну роль у розвитку України, як всесвітньо визнаної відповідальної туристичної дестинації.
 • Максимізувати економічні та соціальні вигоди від туризму, сприяючи розширенню географії подорожей по регіонам України та розширенню сезонності, заохочуючи відвідувачів залишатися довше та «подорожувати повільно» протягом цілого року, а не лише у сезон відпусток влітку.
 • Використовувати наше лідерство, просуваючи тренд відповідального сталого туризму. Надихати власним прикладом відповідального ставлення до кліматичних змін та збереження довкілля, а також сприяти створенню сталих туристичних продуктів у всіх регіонах України.
 • Підтримувати діяльність організацій, відповідальних за охорону природної та культурної спадщини України.
 • Сприяти розвитку інклюзивного туризму, допомагаючи створювати продукти та дестинації, де кожен почуватиметься бажаним гостем.

 • Залучати громади, щоб переконатися у тому, що вони є основою нашого відповідального майбутнього в сфері туризму.
 • Розвивати партнерство і продовжувати співпрацювати з Урядом України, адміністраціями областей, районів, а також органами самоврядування міст та об’єднаних територіальних громад для поширення своїх поглядів на розвиток сталого туризму.
 • Підтримувати проекти розвитку туризму у громадах через розробку стратегічних планів розвитку інфраструктури, туристичних атракцій, людського капіталу, маркетингу та брендингу дестинацій і туристичних продуктів.
 • Залучати та уважно прислухатись до громад, щоб переконатися у тому, що вони відчувають переваги сектору туризму для свого розвитку.